Nazwa użytkownika
Hasło

Strona MDK w Kielcach
1,564,394 Unikalnych wizyt

Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· FAQ
· Forum
· Linki
· Galeria
· Byliśmy tam ...
· Szukaj
· Regulamin

Kuźnia młodych talentów

50 lat MDK

Emdekowskich wspomnień czar
Historyczne trzy razy trzy...
Zdjęcia z koncertu jubileuszowego

Konkursy gitarowe MDK
PRZEMYSŁAW SĘKOWSKI - uczniowie

Modelarnia

Serwerownia

Nasz serwer

GRY-MDK
Programy Jonasza Kozendry
Strzelanka MDK
Mękuś

MDK TOOLBAR
MDK SAPER
WIRTUALNE ŻYCIE (LIFE)
(Zasady życia LIFE)

Do pracy potrzebna jest wtyczka!!

DEMOTY_MDK
Wysyłajcie zdjęcia !!!

DEMOTY MDK >>>


PIK

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

QRKody

Wygeneruj qrcode


Polityka prywatności
Zapoznaj się z dokumentem

Kieleckie jakie cudne ....


Express Ponidzie

Gołoborze

Krzemionki

Krzemień pasiasty

Miedzianka

  Powitanie
Witamy w portalu Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach

Strona internetowa MDK - http://www.mdkkielce.pl


  Emdekowskich wspomnień czar
Emdekowskich wspomnień czar

Jubileusz Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach

Na początek pytania: Gdzie dzieci i młodzież uczą się, wypoczywają i gdzie chcą przebywać wtedy, gdy nauki szkolnej mają za dużo? Odpowiedź na nie jest bardzo prosta – przecież nie w szkole, bo czasem, a właściwie częściej ich ona nuży, a więc gdzie? Oczywiście w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach, czyli w kulturalnej placówce, gdzie nauka i zabawa są bardzo lubiane. I jest to prawda. MDK wszyscy lubią i kochają od kilku pokoleń. Najpierw uwielbiały go babcie i dziadkowie, potem go ubóstwiały rodzice, później ich dzieci, a teraz również i najmłodsze pokolenie prawnucząt nie może bez niego żyć. Ta placówka, to wprost „chodzący” fenomen. Oczywiście, że „chodzący”, bo chodzi się na zajęcia i wędruje między nimi, ale nawet tańczący, gdyż lubiane są emdekowskie zajęcia choreograficzne, a właściwie też całościowo muzyczny – bo tętni śpiewem oraz barwą rozmaitych instrumentów. Oczywiście jest to też fenomen sportowy w bogactwie wszystkich tego typu zajęć i również naukowo-techniczny. Otóż ten oryginalny przybytek wiedzy i zabawy w czerwcu b.r. obchodził swoje szczególne, bo 50. urodziny.

Emdekowskich wspomnień czar…

Pamiętnego dnia 9 czerwca wszyscy emdekowicze ronili bobrze łzy wzruszenia: ci, którzy występowali w koncercie i na wernisażu i podczas części oficjalnej, też ci, którzy przygotowywali Jubileusz przez kilka miesięcy, a także ci, którzy związani wspomnieniowo z placówką przyszli lub przyjechali z odległych miast i krain na uroczystość jako goście. A było tych płaczących ze szczęścia, zgromadzonych w podwojach konkurencji kulturalnej – Wojewódzkiego Domu Kultury kilkaset osób. I wszyscy podczas jubileuszowego koncertowego widowiska śledzili przesuwającą się kadr po kadrze historię MDK uwiecznioną na filmie multimedialnym, a po nim czytali z zapartym tchem swoje woluminy publikacji „50 lat Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach” pod redakcją Anety Lech, m.in. ze wspomnieniami byłych i obecnych nauczycieli, uczestników zajęć oraz satyrycznymi wierszykami Józefa Grzegorza Steca – nadwornego satyryka MDK.
Koncert jubileuszowy! Cóż to było za widowisko! Brały w nim udział zespoły taneczne naszej placówki: „Takt”, „Vertigo”, „Koliberek” oraz „Grafit” oraz soliści ze Studia Piosenek: „Ga-Ga”, „Talent” oraz „Blue song”, m.in. Małgorzata Nakonieczna, Kalina de Roover, Wiola Kaczmarczyk. „Gwoździ” tego koncertu było kilka, a były nimi „kanapowe” pogawędki z zaproszoną władzą o tym jak ongiś bywało i jak jest teraz. Pod obstrzałem „trudnych” pytań byli: pierwszy Dyrektor trzech placówek: DH, DKDiM oraz MDK (ulic Staszica i Śliskiej) – człowiek legenda Zbigniew Rajca, Dyrektor MDK z ulic Śliskiej i Świętokrzyskiej Irena Czernikiewicz oraz Andrzej Abramowicz – obecny Szef MDK z ulicy Koziej. Na zakończenie widowiska w eter sali widowiskowo-kinowej WDK płynęły - nie mniej słodkie od tortu jubileuszowego, który miał też na scenie swoje pięć minut – słodkie słowa życzeń od placówek kulturalnych oraz władz miasta i województwa.
Łezka w oku zakręciła się też miłośnikom emdekowskich poczynań w trakcie wernisażu wystawy retrospektywnej. Co rusz słychać było głosy: „Spójrz – ten mandolinista to twój dziadek”, albo: „Czy widzisz tą tancerkę z mysimi ogonkami? To twoja mama”. Tą część wieczoru umilały dźwięki gitar, które w fojer pierwszego piętra grały w sposób czysto-klasyczno-kameralno-irlandzki. Później „Kapituła Dziecięco-Młodzieżowa MDK” wręczyła statuetki aniołów – osobom przychylnym placówce, a następnie odbył się „Wieczór wspomnień”, podczas którego zaproszeni goście nie tylko mogli poprzypominać sobie pobyt ”U Pięćdziesieciolatka”, ale także pobawić się przy muzyce zespołu „Arianie”.

Gitarowe żabobranie z estradowymi zastrzykami…

W ciągu półwiecznej historii przewinęło się przez MDK kilka tysięcy uczestników, których rozwojowi sprzyjała kulturotwórcza atmosfera. Szczególnie była przychylna tym absolwentom MDK, którzy dziś mają ugruntowaną pozycję w świecie kultury i sztuki. I tak prof. i dyrektor Instytutu Sztuk pięknych Akademii Świętokrzyskiej Małgorzata Bielecka uczęszczała na zajęcia plastyczne, rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Andrzej Błachut – na gitarę, Tomasz (Joseph) Bracichowicz grał w zespołach młodzieżowych, a Elżbieta Szlufik-Pańtak dziś dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca uczyła się perkusji. Andrzej Piskulak – poeta i publicysta należał do emdekowskiego Klubu Młodych Twórców, dr Alina Bielawska – dziś pracownik dydaktyczny Akademii Świętokrzyskiej i specjalista teatrolog – do koła recytatorskiego, a dr inż. Wiesław Madej wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – nawet do kilku kół: fotograficznego, szkutniczego i motorowego. Dziś wybitnymi artystami plastykami po emdekowskich „przejściach” są też dr Agnieszka Smaga, Tadeusz Król oraz Jakub Grabiwoda.
Grono absolwentów poszerzają też tacy, którzy od dziecka uczestnicząc w zajęciach Jubilata dziś sami uczą młode pokolenia przyszłych twórców. Już „na stałe” zostali w MDK, m.in. wicedyrektor Oliwia Hildebrandt-Ryczek, muzyk zespołu „Arianie” – Stanisław Bętkowski, Małgorzata Sarnot – długoletni wicedyrektor, znakomita kielecka skrzypaczka Beata Misztal oraz moja skromna osoba.
Jest jeszcze jedna kategoria emdekowskich „dzieci” – to tzw. „przyszywani” uczestnicy, czyli wszyscy pracujący dawniej i dziś we wszystkich strukturach placówki, bo przecież dla wszystkich jest MDK prawdziwym Domem, gdzie życie obfituje czasami w smutne, lecz częściej w śmieszne sytuacje wywołujące pozytywne emocje. I tak na przykład Stanisław Romanis – długoletni nauczyciel fortepianu z artystycznego wojażu zza wschodniej granicy przywiózł dla naszych zespołów … budziki, Mirosław Ziąber – nauczyciel wokalu estradowego w swojej pracowni, gdzie szkoli swych podopiecznych – dostawał zastrzyki, rektor WSU na obozach w Oksie łapał gitarami… żaby, Tomasz (Joseph) Bracichowicz grał na… kosmicznej gitarze, a Oliwia Hildebrandt-Ryczek na obozie artystycznym w Ujsołach przeżyła „mroczną” przygodę z… wampirem. To oczywiście tylko namiastka osobliwych emdekowskich przygód, a było ich znacznie więcej…

Aneta Lech

  Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

  Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

  Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Zegar binarny

Pogoda

Temperatura w Kielcach


Click for Kielce, Poland Forecast

Pogoda SAT Europy


MDK Facebook

MDK - ZAPRASZA

Sentencje
Kto pyta jest głupcem pięć minut, kto nie pyta, pozostaje nim całe życie (przysłowie chińskie)
My zabijamy czas, a on zabija nas (Jan J. Sztaudynger)

Ciekawostki
Lecimy na Plutona !
Lecimy na orbitę Księżyca !
Przetestuj szybkość NETU
Sprawdź domenę
Gadżety Google (przykłady)
Programy Portable

KONIEC INTERNETU

Kalendarz
Kiedy będzie Wielkanoc ?
Podaj rok:

Wieczny kalendarz (gregoriański)
Podaj datę a dowiesz się jaki był dzień (rrrr.mm.dd)
Data:

Adamowe PHP
Czy ROK jest przestępny ?
Rok:
Poprawność numeru PESEL
Pesel:

SYSTEMY LICZBOWE Zamiana 10 - > dowolny system
System: Liczba:

Kubusiowy kurs HTML
Kuba jest uczniem 3 klasy SP!!

Kursy HTML na YouTube


Historia Windowsa


Żeglarska pasja

GALERIA - Żagle 2007

Strona o Chinach

Mieczysław Gabryszewski

MDK w ITV Kielce

Ferie 2008
Pasje i Talenty 2008
Pasje i Talenty 2009
Muzyka sprawia im wiele radości
Zimowa Przygoda 2010 Biesiada kulinarna 2013